فرانک ریکارد
فرانک ریکارد
فرانک ریکارد
فرانک ریکارد

فرانک ریکارد، مردی که روزی بهترین مربی فوتبال جهان بود، امروز به فراموشی سپرده شده است. او در سال ۲۰۰۳ بارسلونا را به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا رساند، اما در سال ۲۰۱۰ از این تیم اخراج شد.

ریکارد و پپ گواردیولا هر دو مربیان موفقی بودند که بارسلونا را به اوج رساندند. اما تفاوت آنها در زمانبندی بود. گواردیولا درست قبل از اینکه دوران اوج بارسلونا به پایان برسد، از این تیم جدا شد. اما ریکارد زمانی از بارسا جدا شد که این تیم هنوز پتانسیل زیادی برای موفقیت داشت.

ریکارد و گواردیولا هر دو مربیان ریسک‌پذیری بودند. ریکارد زمانی که در سال ۲۰۰۳ به بارسا آمد، فقط یک موفقیت در کارنامه مربیگری‌اش داشت: صعود اسپارتا روتردام از دسته یک. اما او با شجاعت بازیکنان جوانی مانند ژاوی، اینیستا و ولز را به ترکیب اصلی بارسا آورد. همچنین او رونالدینیو، اتوئو و دکو را به بهترین شکل ممکن به کار گرفت.

ریکارد و گواردیولا هر دو در دوران مربیگری‌شان بارسلونا را به قهرمانی لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا رساندند. اما ریکارد چهار سال زودتر از گواردیولا این کار را انجام داد.

آینده ریکارد نامشخص است. او در سال ۲۰۱۶ به عنوان سرمربی تیم ملی عربستان سعودی انتخاب شد، اما در سال ۲۰۲۳ از این تیم اخراج شد.

ریکارد هنوز مربی جوانی محسوب می‌شود و توانایی رهبری تیم‌های بزرگ را دارد. اما او باید مراقب باشد که این فرصت را برای بار دوم از دست ندهد.

فرانک ریکارد، مردی که روزی بهترین مربی فوتبال جهان بود، امروز به فراموشی سپرده شده است. او در سال ۲۰۰۳ بارسلونا را به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا رساند، اما در سال ۲۰۱۰ از این تیم اخراج شد. ریکارد و پپ گواردیولا هر دو مربیان موفقی بودند که بارسلونا را به اوج رساندند. اما تفاوت آنها در زمانبندی بود.